Pasowanie na czytelnikaW roku szkolnym 2016/2017 w ramach „Pasowania na czytelnika” dzieci z klasy I z dużym zainteresowaniem obejrzały „kukiełkowe” przedstawienie „Żabi król”. Adaptację baśni braci Grimm przygotowały uczennice klasy VI, wcielając się za kulisami w role królewny, żaby (królewicza), króla i wiernego sługi – Henryka.  Pierwszaki wysłuchały też wiersza J. Tuwima „Rzepka” i wykonały zadanie, które polegało na uporządkowaniu we właściwej kolejności postaci występujących w tekście. Kolejną konkurencją było odgadywanie czteroliterowych wyrazów i pokazywanie tych słów przed publicznością. Następnie dzieci wymieniały znane im utwory literackie. Tu najczęściej padały tytuły baśni. Na koniec przypomniano regulamin biblioteki i zasady obchodzenia się z książką, a wszystkich uczestników pasowania obdarowano zakładkami do książek w kształcie myszy.


Dnia 2 marca 2016 r. w bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika. W przygotowanie uroczystości dla uczniów z klasy Ia i Ib tym razem zaangażowały się dziewczęta należące do koła czytelniczego. Powitały gości i zapewniły, że są oni zawsze mile widziani w bibliotece, gdzie panuje miła atmosfera, gdzie można wybierać i wypożyczać książki. Tu nikt nie stawia stopni i do niczego nie zmusza. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach: nie brudzić książek, nie rysować i nie pisać po nich, nie zaginać rogów, nie wyrywać kartek.                                                                                                                                                      
Potem pierwszoklasiści przystąpili do trzyczęściowego egzaminu. Z pierwszym etapem - zagadkami literackimi - poradzili sobie doskonale. Świetnie też znają alfabet, co udowodnili, bez problemu wymieniając wyrazy zaczynające się na wybraną literę. Z łatwością rozwiązali krzyżówkę z hasłem „czytelnik”. Po ślubowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek w kształcie kota.

W tym roku szkolnym 2014/2015 pasowanie na czytelnika uczniów klasy I odbyło się 30 marca. Czternaścioro dzieci, wraz ze swoją wychowawczynią, p. M. Rogalą, zgromadziło się w bibliotece, gdzie czekały na nich różne niespodzianki i wyzwania.                                Najpierw koledzy z IV klasy zachęcali pierwszoklasistów do korzystania z bogatych zasobów biblioteki. Pokazywali, że na półkach czekają na nich książki „ładne, kolorowe, stare i nowe, wszystkie do czytania od zaraz gotowe”. Przekonywali, że „książka radości daje tyle, w wielki nieznany świat wprowadza”, że kto umie czytać, może przenieść się w różne ciekawe miejsca, przeżywać przygody, podróżować, poznawać nowych ludzi, zwierzęta, morza, góry…Oczywiście przypomnieli też, czego książki nie lubią: brudnych rąk, tłustych plam, wyrywania kartek, mazania, zaginania rogów, zwijania w rulon.

Następnie sprawdzono, czy uczniowie kl. I znają wszystkie litery. Okazało się, że alfabet nie kryje już przed nimi żadnych tajemnic. Doskonale też poradzili sobie z rozpoznaniem bohaterów literackich: Kopciuszka, Kubusia Puchatka, Franklina, świnki Peppy, Bolka i Lolka, Pinokia, Barbie, Koziołka Matołka itd. Na koniec szybko i bezbłędnie rozwiązali krzyżówkę z hasłem „biblioteka”. Mogli więc, po złożeniu odpowiedniego przyrzeczenia, wstąpić w poczet czytelników biblioteki w Wyczółkach. W nagrodę dostali dyplomy, zakładki do książek i cukierki.


Dn. 13.02.2014 r. odbyło się w bibliotece pasowanie na czytelnika. Pierwszaki, które poznały już wszystkie litery i coraz lepiej radzą sobie z czytaniem, mogły stać się wreszcie samodzielnymi i - miejmy nadzieję - stałymi bywalcami biblioteki. W przyjęciu trzynaściorga uczniów kl. I w poczet czytelników brali udział ich starsi koledzy z kl. III G. Powitali dzieci wierszami zachęcającymi do czytania i mówiącymi o pożytkach, jakie przynosi korzystanie z mądrości zawartych w książkach. Przypomniano też o obowiązku poszanowania książki.


Następnie gości poddano próbom. Najpierw sprawdzono ich wiedzę na temat baśni. Potem dzieci musiały na chwilę zamienić się w Kopciuszka i oddzielić ziarna fasoli od znacznie drobniejszych ziaren grochu. Zadanie nie sprawiło uczniom wielkiego kłopotu! Na koniec pani bibliotekarka rozdała dzieciom dyplomy pasowania na czytelnika; każdy uczestnik otrzymał też zakładkę do książki.