Czytelnicze akcje


"Jak nie czytam, jak czytam"

Dnia 1 czerwca 2017r. o godz. 10.00 dzieci z klas I-III SP czytały wspólnie ze swymi paniami na korytarzu szkolnym, a uczniowie z klas IV-VI SP i I-III G zebrali się wraz z nauczycielami w sali gimnastycznej. Każdy miał w ręku książkę (przyniesioną z domu lub wypożyczoną z biblioteki; egzemplarze obszerne objętościowo, ale i mniejsze rozmiarami). Uczestnicy akcji usiedli po turecku, tworząc dwa kręgi. Zaczęło się czytanie. Uczniowie po kolei przedstawiali na głos pierwsze zdanie z wybranego przez siebie utworu. Na koniec niespodzianka – cukierkami zostały nagrodzone te osoby, które najpiękniej, najbardziej wyraziście przeczytały swój fragment. Potem odbył się konkurs wiedzy o książce. Pytania (a było ich ok. 40) dotyczyły biblioteki, utworów literackich, pisarzy, np. z jakiego języka pochodzi słowo biblioteka, kto wynalazł druk, kto był pierwszym polskim noblistą w dziedzinie literatury, podaj tytuł i autora książki, która została sfilmowana, jakiemu pisarzowi poświęcony jest rok 2017, co to jest „biały kruk”. Każdy, kto udzielał poprawnej odpowiedzi, częstowany był słodkościami. Akcja na hali zakończyła się wspólnym zdjęciem, na którym uwieczniono wszystkich uczestników czytania. Pomysłodawczynią takiej formy fotografii była uczennica z kl. III gimnazjum.

Akcja wszystkim się podobała i wejdzie na stałe do szkolnego „repertuaru”.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Dnia 18 stycznia 2017r. biblioteka włączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Na przerwach i po lekcjach uczniowie klas I-III SP słuchali wybranych fragmentów utworów napisanych przez A. A. Milne'a - „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Mogli również kolorować ilustracje przedstawiające bohaterów tych książek, portretować misia lub jego przyjaciół, tworzyć zakładki do książek, układać puzzle z Kubusiem Puchatkiem. Podobne zajęcia odbyły się też w oddziale przedszkolnym – tam uczniowie klasy VI czytali maluchom o przygodach misia. Potem dzieci malowały sylwetki wybranych postaci zamieszkujących Stumilowy Las – Puchatka, Tygryska, Maleństwa, Prosiaczka.
W tym roku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie


Uczniowie gimnazjum zapoznawali swoich rówieśników z powieścią Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. Książka polskiego noblisty, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, opisuje prześladowania pierwszych chrześcijan w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Nerona. Mogliśmy usłyszeć fragmenty przedstawiające m.in. śmierć chrześcijan na krzyżach, walkę Ursusa z turem niosącym na swym grzbiecie Ligię, pożar Rzymu, spotkanie św. Piotra z Chrystusem. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, promocja kultury żywego słowa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.